title: "Eaton 2200VA Tower/Rack Mountable UPS 9PX2200GRT"
brand: "eaton"
price: "Bs.52570"
currency: BOB
in_stock: true
category: "Eaton"
url: https://www.desertcart.bo/products/91917991-eaton-2200va-tower-rack-mountable-ups-9px2200grt
store_origin: BO
region: Bolivia
---
# Eaton 2200VA Tower/Rack Mountable UPS 9PX2200GRT
**Brand:** eaton
**Price:** Bs.52570
**Availability:** ✅ In Stock
## Quick Answers
- **What is this?** Eaton 2200VA Tower/Rack Mountable UPS 9PX2200GRT by eaton
- **How much does it cost?** Bs.52570 with free shipping
- **Is it available?** Yes, in stock and ready to ship
## Best For
- eaton enthusiasts
## Why This Product
- Trusted eaton brand quality
- Free international shipping included
- Worldwide delivery with tracking
- 15-day hassle-free returns
## Description
Receptacles: 2 x IEC 60320 C19, 8 x IEC 60320 C13Switching Time: 0 nsLoad Capacity (VA): 2200 VALoad Capacity (Watt): 2000 WInput Voltage: 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC, 230 V AC, 240 V ACOutput Voltage: 200 V AC, 208 V AC, 220 V AC, 230 V AC, 240 V ACHeight: 3.4"Width: 17.3"Depth: 23.8"Rack Height: 2UForm Factor: Tower/Rack MountableWeight (Approximate): 60.41 lbPackage Contents: 9PX2200GRT 2200VA Tower/Rack Mountable UPS, Safety Manual, User Manual, Output Cables (for G models), Input Cables (for G models), Cable Lockers (for G models), 4-Post Rail Kit, Tower Pedestals, RS-232 Serial Cable, USB Cable, Intelligent Power Software Suite CD, Environmentally Friendly: YesEnvironmental Certification: RoHS, ENERGY STARLimited Warranty: 2 YearReliable. Versatile. Powerful. Efficient. With double-conversion topology for constant power conditioning and up to 93 percent efficiency, the Eaton 9PX 2 and 3 kVA models support your overall goal of business continuity. It's built for scalable deployment, features a graphical LCD for local status updates and integrates with virtualized environments.
## Technical Specifications
| Specification | Value |
|---------------|-------|
| ASIN | B01GGKM8Y8 |
| Battery Cell Composition | Lithium Ion |
| Battery Cell Type | Lithium Ion |
| Best Sellers Rank | #1,693 in Computer Uninterruptible Power Supply Units |