The Bosch 12V Max LED Worklight GLI12V-300N is a lightweight, cordless LED worklight delivering 300 lumens of bright illumination. Its flexible six-sided design and hanging hook provide versatile positioning, while compatibility with Bosch 12V Max batteries ensures long runtime and convenience. Perfect for professionals needing reliable, portable lighting in tight or dark workspaces, it’s backed by a 3-year warranty for lasting performance.
| ASIN | B075LRY264 |
| Batteries are Included | No |
| Best Sellers Rank | #100,449 in Tools & Home Improvement ( See Top 100 in Tools & Home Improvement ) #1,021 in Handheld Flashlights |
| Brand Name | Bosch |
| Color | Blue |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (930) |
| Finish Types | Brushed |
| Global Trade Identification Number | 00000346493788 |
| Included Components | (1) GLI12V-300 12V Max LED Worklight (Bare Tool) |
| Item Dimensions L x W x H | 22"L x 14.6"W x 7.9"H |
| Item Type Name | Floodlight |
| Item Weight | 5.76 ounces |
| Light Source Type | LED |
| Manufacturer | Bosch |
| Material Type | Plastic Composite |
| Model Number | GLI12V-300N |
| Mounting Type | Hanging |
| Power Source | Battery Powered |
| Shade Material | Plastic Composite |
| Shape | Rectangular |
| Style Name | 300 |
| UPC | 000346493788 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Voltage | 12 Volts |
S**D
Bright torch floodlight is great work light!
I use the Bosch 12V system. Good power for driving screws, drilling with my hex driver. The driver is also small and light so is easy to use in cramped dark areas. Which is why this work light is a great tool! This VERY bright work light creates daylight intensity in work areas. It can be 3 to 10 feet away from your work and you’ll see very well in those cramped dark places. This work light does not come with a battery, but most of us have a pair of batteries, so one in the torch, one in your drill and you’re good. I was so delighted with the brightness and compact form that I bought 2 more for my daughters who have Bosch drivers, and sent them some old batteries that had lost capacity. This work light uses so little current that an old battery will still give hours of light. I really like this light. You will, too.