The PEG3MM600X1200 Wood pegboard features a sturdy 6mm thickness and precisely spaced 19mm hole centres, crafted from natural wood for a stylish and durable solution ideal for shop fitting, garage storage, or creative workspaces. Measuring 1200 x 600 mm and weighing just 1.25 kg, it balances strength with ease of installation, making it a top choice for professionals and DIYers alike.
| ASIN | B00EDMCTCS |
| Batteries Required? | No |
| Batteries included? | No |
| Best Sellers Rank | 648,692 in DIY & Tools ( See Top 100 in DIY & Tools ) 452 in Construction Boards |
| Colour | Wood |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (41) |
| Date First Available | 7 Aug. 2013 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Item Weight | 1.25 kg |
| Item model number | PEG3MM600X1200 |
| Manufacturer | masons |
| Part Number | PEG3MM600X1200 |
| Product Dimensions | 60 x 0.3 x 120 cm; 1.25 kg |
W**E
Great product!
Just what I'm looking for to use in sewing room. Great painted with chalk paint.
R**S
Costly pegboard
Delivered later than scheduled. I stayed home waiting for the shipment on the day I was notified it would arrive, it didn't. Far too expensive for what it is. It's a case of if you need it you will pay but for the size of the pegboard sheet (1200 x 1800 mm) at 15.95 pounds per sheet it far too expensive.
A**R
Poor quality, arrive late & attachments donโt fit- like previous reports.
C**L
The pegboard is fine but i have not been able to locate a ...
The pegboard is fine but i have not been able to locate a supplier of hooks that match the 18 mm hole spacing. They are all designed for 25 mm hole spacing. Can anybody offer advice.