| ASIN | B00YMTNVEM |
| Are Batteries Included | No |
| Batteries | 1 AAAA batteries required. |
| Best Sellers Rank | 54,176 in Computers & Accessories ( See Top 100 in Computers & Accessories ) 338 in Network Switches |
| Case material type | Plastic |
| Connectivity Type | Wifi |
| Customer Reviews | 4.7 4.7 out of 5 stars (17,696) |
| Data transfer rate | 1000 Megabits Per Second |
| Date First Available | 8 Jun. 2015 |
| EU Spare Part Availability Duration | 1 Years |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Guaranteed software updates until | unknown |
| Hardware Platform | Linux |
| Interface type | RJ45 |
| Item Weight | 120 g |
| Item model number | TL-SG1005D V6.0(UK) |
| Item weight | 4.23 Ounces |
| Lithium Battery Energy Content | 2.6 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 5 Grams |
| Manufacturer | TP-LINK |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Operating System | Standard |
| Power Source | AC |
| Product dimensions | 20L x 15W x 15H centimetres |
| Series | 5-Port Gigabit Switch |
| Upper temperature rating | 40 Degrees Celsius |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 3.1 |
| Wireless Type | 801.11ac |
J**S
reliable 1GB
N**A
Another great hub
A**R
Very good for adding 7 ethernet ports for your broadband modem
My broadband modem had only 3 ports so I bought this to connect more equipments with ethernet cable. You can now connect your TV, Chromecast, Apple tv, soundbar, Hive, Nest, blue ray player etc with ethernet cable instead of wi-fi. The adaptor I received was not a flat UK 3pin but luckily I had a compatible plug.
S**E
Does not come with UK plug
K**R
I was disappointed to find that this TP-Link switch did not have ...
I was looking forward to receiving this item as I had used all the ports on my BT Router and had to swap the connections which was a pain. I was disappointed to find that this TP-Link switch did not have a UK 3 pin power plug and came with a 2 pin type. Packed back in the box and returned. I found a different type at a better price and ordered that. Hopefully it will have the correct plug this time.