| ASIN | B07J1WTL8V |
| Additional Features | Flat |
| Analog Audio Output Count | 1 |
| Annual Energy Consumption | 312 Kilowatt Hours Per Year |
| Antenna Location | Home Viewing |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Audio Input | HDMI, USB |
| Base Depth | 5.9 Inches |
| Best Sellers Rank | #8,430 in Amazon Renewed ( See Top 100 in Amazon Renewed ) #266 in Renewed Home Entertainment #367 in LED & LCD TVs |
| Brand | Samsung |
| Built-In Media | Stand, TV |
| Color | Black |
| Connectivity Technology | HDMI, Wi-Fi |
| Connector Type | USB |
| Content Sharing Direction | Mobile to TV |
| Control Method | App, Remote |
| Controller Type | Remote Control |
| Customer Reviews | 4.6 out of 5 stars 183 Reviews |
| Display Backlight Configuration | Edge LED |
| Display Backlight Setting | Dynamic, Movie, Natural, Sports, Standard |
| Display Backlight Technology | LED |
| Display Language Options | English |
| Display Refresh Rate in Hertz | 60 |
| Display Size Class | 32 Inches |
| Display Technology | LED |
| HDR Format Supported | HDR10 |
| Hardware Interface | HDMI, USB |
| Has Color Screen | Yes |
| Integrated Surround Sound Format | Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
| Internet Applications | Amazon Instant Video, Browser, Hulu, Netflix |
| Is Electric | Yes |
| Item Dimensions D x W x H | 5.9"D x 29.3"W x 18.4"H |
| Item Weight | 9 Pounds |
| Line Voltage | 110 VAC 60 Hz |
| Manufacturer | Samsung |
| Maximum Display Brightness | 400 Nit |
| Mfr Part Number | UN32M4500AFXZA-cr |
| Model Name | UN32M4500A |
| Model Number | UN32M4500AFXZA-cr |
| Model Series | 4 Series |
| Model Year | 2017 |
| Motion Enhancement Technology | Motion Rate 60 |
| Mounting Type | Table Mount |
| Number of Audio Channels | 2.0 |
| Number of Batteries | 2 AA batteries required. |
| Number of Component Outputs | 2 |
| Operating System | Tizen |
| Parental Control Technology | Built-in device controls |
| Portable | No |
| Power Consumption | 20 Watts |
| Refresh Rate | 60 |
| Remote Control Technology | Infrared |
| Remote Required Battery Size | AA |
| Resolution | 720p |
| Screen Finish | Flat |
| Screen Mirroring Technology | Miracast |
| Screen Size | 32 Inches |
| Signal Format | ATSC/Clear QAM |
| Size | 32 in |
| Smart Home Compatibility | Smart Home Compatible |
| Speaker Description | 2.0 channel stereo speakers, 10W (5W x 2) |
| Special Feature | Flat |
| Specific Uses For Product | Home Entertainment |
| Total Audio Out Ports | 1 |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| Total USB 3.0 Ports | 2 |
| Total Usb Ports | 2 |
| Tuner Type | ATSC |
| UPC | 090952135882 |
| Unit Count | 1.0 Count |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 mm |